Piskomil a jeho životopis

15. června 2008 v 13:11

PÍSKOMIL MONGOLSKÝ

Jiné názvy:
mongolian gerbil, mongolischen rennmaus, mongolischen wüstenrennmaus, la gerbille de Mongolie

Třída: savci
Řád: hlodavci
Čeleď: myšovití
Podčeleď: pískomilové
Rod: pískomil

Velikost: 15 cm tělo, 12 cm ocas
Délka života: 3 - 5 let
Pohlavní dospělost: 9 - 12 týdnů
Délka březosti: 27 - 30 dní
Počet mláďat: 2 - 9

Původ:
Mongolské stepi, polopouště a pouště. Také oblast Zabajkalí a severní a severovýchodní Čína.

Popis:
Tvar těla je obvyklý pro většinu hlodavců, pískomilové jsou typičtí dlouhým ocasem zakončeným štětičkou chlupů. Přírodní zbarvení je hnědobéžové, na břiše světlejší, černé oči, drápky a štětička na ocase. V zajetí se podařila vyšlechtit různé barevné varianty. Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný, sameček má větší vzdálenost mezi močovým a řitním otvorem.

Chování:
Živá, hbitá zvířátka, jsou aktivní po celý den i noc. Žijí ve skupinách až o 20 členech, v přírodě si budují rozsáhlé podzemní labyrinty. Jsou zvědaví, snadno ochočitelní, nemají ve zvyku kousat. Je vhodné chovat alespoň dvojici, samotný pískomil trpí a mohou se u něj vyskytnout poruchy chování. I samečci se spolu snesou, pokud jsou spolu od mala, nebo pokud na každého připadnou alespoň dvě, lépe tři samičky a mají se kde ukrýt. Ani březí samičky neoddělujeme, ostatní členové skupiny rodičce pomáhají. Mláďata jsou kojena 4 týdny, ale od samičky mohou být oddělena až v šesti týdnech.

Krmení:
Semena a zrní (oves, pšenice, ječmen, proso, kukuřice, v malém množství slunečnice) hlávkový salát, mrkev, celer, okurka, jablko, banán, pampeliškové listy
Zpestření - tvaroh, tvrdý sýr, vařené vajíčko, mouční červi, větvičky z ovocných stromů
NESMÍ: citrusové plody, způsobují kožní problémy

Ubytování:
Minimální rozměry terária nebo klece je 50x40x40 cm pro jeden pár, s každým dalším obyvatelem je třeba rozměry o 1/3 zvětšit. Pískomilové jsou velmi dobří skokani, proto je nutné terárium svrchu zakrýt. U klece je zase třeba dohlédnout, aby mezerami mezi mřížemi nemohli prolézt. Jako podestýlka se osvědčily hobliny, vyšší vrstva - rádi hrabou. Je vhodné jim přidávat seno - rádi si z něj staví hnízda. Různé úkryty a prolézačky.

Nezbytná péče:
Jejich ochočení vyžaduje každodenní fyzický kontakt. Při braní do rukou je třeba dávat pozor na ocas - při necitlivém uchopení koneček může odpadnout, jedná se o obranu před predátory a pískomilovi to neublíží, nicméně koncová štětička už nikdy nedoroste.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama